Różności składniowe i interpunkcyjne

Dzień dobry,

bardzo proszę o pomoc w trzech kwestiach:

1) numer znajduje się na wydruku przyczepionym do okładki książki czy numer znajduje się na wydruku, który został przyczepiony do okładki książki. Czy oba zdania są poprawne? Czy jest jakaś różnica pomiędzy tego typu zdaniami? Inny przykład — lubię ludzi zajmujących się... czy lubię ludzi, którzy zajmują się... ?

2) czyścić ze zbierającego się w tych miejscach pyłu i drobinek czy czyścić ze zbierających się w tych miejscach pyłu i drobinek?

3) zrobię to, co zamierzałem czy zrobię, to co zamierzałem, czy zrobię, to, co zamierzałem?

Będę wdzięczny za pomoc.

Z pozdrowieniami.

Ad 1. Wszystkie konstrukcje są poprawne. Różnią się pod względem składniowym. W pierwszym wypadku mamy do czynienia ze zdaniem pojedynczym z tzw. przydawką przymiotną rozwiniętą (…przyczepionym do okładki książki; …zajmujących się…), w drugim zaś – z wypowiedzeniem złożonym z członem podrzędnym w postaci zdania przydawkowego (…, który został przyczepiony…; …, którzy zajmują się…).

Ad 2. Poprawna składniowo oraz właściwsza pod względem szyku wyrazów będzie następująca wersja: czyścić z pyłu i drobinek zbierających się w tych miejscach.

Ad 3. Poprawna pod względem interpunkcyjnym jest pierwsza z zaproponowanych wersji, czyli: zrobię to, co zamierzałem.

Adam Wolański