Rozpoczynanie listów

Szanowni Państwo,

czy użycie form powitania: Dzień dobry, Witam, Cześć, Szczęść Boże, Hej, itp. w listach elektronicznych jest błędem?

Spotkałem się ze stanowiskiem polonistki, że tak.

Sformułowania te stosuje się podobno wyłącznie w sytuacji bezpośredniego kontaktu (w tym telefonicznego), w którym powinna nastąpić interakcja w tym samym czasie.

W mejlach natomiast należy pisać: Szanowna Pani, Droga Anno, Kochany Jasiu, Czcigodna Siostro, Wasza Wysokość itp.

Z wyrazami szacunku

Szanowny Panie,

nic mi nie wiadomo o tym, że wskazanych przez Pana wyrażeń można używać tylko w kontakcie bezpośrednim. Owszem, długo dyskutowano np. nad poprawnością rozpoczynania korespondencji od Witam!, ale to nie z powodu na kanał przekazu (mowa / pismo), lecz dlatego że forma ta zakłada równorzędność kontaktu. Inaczej mówiąc, niegrzeczne jest, by student pisał do wykładowcy Witam!, ale jeśli pisze do kolegów i koleżanek z grupy, to nie ma w tym nic złego. Podobnie jest z innymi formami adresatywnymi – Szczęść Boże jest stosowane we wspólnotach religijnych, lecz już poza nimi może uchodzić za nadużycie. Wszystko zależy więc od typu kontaktu, a nie od kanału przekazu.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski