Rozpoczynanie zdania od lub

 
Rozpoczynanie zdania od lub
31.03.2016
Mam pytanie: czy w poniższym fragmencie tekstu użycie lub na początku zdania jest prawidłowe?

Udaj się w to miejsce, jest tam tabliczka z informacją którą możesz przeczytać. Lub przyjrzyj się ilustracji na stronie 26.

Pozdrawiam
Rafał
Rozpoczynanie zdania od lub nie jest poprawne; można taki zabieg dopuścić jedynie w języku potocznym, w dość niestarannej wypowiedzi. Spójnik lub służy do łączenia zdań lub wyrażeń, a zatem elementy, które zostały nim połączone, powinny należeć do jednego zdania lub do jednego wypowiedzenia złożonego.
Przywołany przez Pana tekst powinien więc brzmieć:
Udaj się w to miejsce (jest tam tabliczka z informacją którą możesz przeczytać) lub przyjrzyj się ilustracji na stronie 26.
albo
Udaj się w to miejsce, jest tam tabliczka z informacją którą możesz przeczytać, lub przyjrzyj się ilustracji na stronie 26.
albo
Udaj się w to miejsce – jest tam tabliczka z informacją którą możesz przeczytać – lub przyjrzyj się ilustracji na stronie 26.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!