Rozpoznać koszt

Szanowni Państwo,

Spotkałem się z opinią, że wyrażenia rozpoznać koszt oraz rozpoznać przychód są niepoprawne. Czy jest ona słuszna? Dodam, że przez rozpoznanie kosztu rozumie się jego potrącenie, czyli pomniejszenie przychodu o ten koszt w danym okresie rozliczeniowym, a przez rozpoznanie przychodu — jego wykazanie w danym okresie rozliczeniowym.

Pozdrawiam

JW

Szanowny Panie,

w języku ogólnym rozpoznać to 'zbadać, rozpatrzyć' (np. Sąd rozpoznał sprawę). Z Pańskich wyjaśnień wynika, że zwroty rozpoznać koszt, rozpoznać przychody mają swoiste znaczenia, niezwiązane z tym, które funkcjonuje w polszczyźnie ogólnej. Należą one do języka specjalistycznego, a czy w jego obrębie są poprawne – trudno mi wyrokować, gdyż nie znam całej leksyki używanej w księgowości. O poprawności terminu bowiem decyduje w dużej mierze jego usytuowanie w  systemie terminologicznym danej odmiany specjalistycznej. Na pewno przeciętny użytkownik polszczyzny nie rozpozna (nomen omen) znaczenia przywołanych przez Pana zwrotów na podstawie ich formy.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski