Rozprawka

 
Rozprawka
1.04.2019
1.\tCzy użycie w rozprawce pisanej przez gimnazjalistę wyrażenia namieszać w życiu w kontekście magii, która od czasu do czasu objawia się, by namieszać nam w życiu (tak brzmi fragment zdania z rozprawki) jest jednoznacznie błędem językowym?
2.\tCzy błędem językowym jest użycie w rozprawce wyrażenia tylko i wyłącznie?
3.\tCzy błędem językowym jest użycie w ostatnim akapicie rozprawki wyrażenia Podsumowując, granica między światem realistycznym (…).
1. Zwrot namieszać w życiu ma charakter potoczny, a zatem aby ocenić poprawność jego użycia, należałoby widzieć cały tekst. Jeśli tekst jest pisany stylem dość swobodnym, to namieszać w życiu mogłoby harmonizować z nim stylistycznie. Jeśli zaś tekst jest pisany stylem bardziej starannym, to obecność potocyzmu spowoduje powstanie błędu stylistycznego.
2. Tylko i wyłącznie nie jest błędem językowym.
3. Domyślam się, że w zdaniu Podsumowując, granica między światem realistycznym nauczyciel dopatrzył się błędu polegającego na braku tożsamości podmiotów. Prawdą jest, że stosowanie imiesłowowego równoważnika (forma czasownika zakończona na -ąc) wymaga respektowania zasady tożsamości podmiotów (upraszczając: osoba, która podsumowuje, powinna być podmiotem zdania nadrzędnego). Tu jednak mamy sytuację specyficzną, polegającą na użyciu szablonowej konstrukcji podsumowując, a ta (podobnie jak np. krótko mówiąc, lekko licząc czy to, którym posłużyłam się w poprzednim zdaniu: upraszczając) rządzi się nieco innymi prawami – zasada tożsamości podmiotów jest tu zawieszona.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!