Rozstrzygamy wątpliwości

Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się, która forma jest poprawna: „Nigdy mnie tam nie było” czy „Nigdy tam nie byłam”? Czy w pierwszym zdaniu mnie użyte jest w dobrym kontekście?

Obie konstrukcje zdaniowe są poprawne. W pierwszej zaimek mnie stanowi podmiot zdania w dopełniaczu. Ów dopełniaczowy podmiot logiczny jest właściwy dla zdań informujących o braku bądź nieistnieniu, por. np.

  • Zabrakło mnie tam.
  • Nie było mnie tam.

W drugiej konstrukcji mamy do czynienia z tzw. podmiotem domyślnym. Informacje o osobie, liczbie i rodzaju owego implicytnego podmiotu zakodowane są w formie czasownika, por.

  • Nie byłam tam [1. os. l.poj. r.ż.].
Adam Wolański