Rumi, ale Warmii

Zastanawiamy się z kolegą, jaka właściwie jest poprawna forma nazwy miejscowości Rumia w dopełniaczu: Rumi czy Rumii? Podobna nazwa – Warmia – otrzymuje końcówkę -ii, natomiast trójmiejskie dzienniki piszą Rumi. Proszę o wyjaśnienie, jaką zasadą należy się kierować w podobnych przypadkach. Z góry dziękuję za pomoc.
Rumi czy Rumii, Warmi czy Warmii – na to pytanie nie da się odpowiedzieć ogólnie. Przyjęta pisownia: Rumi, ale Warmii jest zgodna z tradycją i nie znajduje uzasadnienia w wymowie ani odmianie tych słów. Można jedynie zauważyć, że wyrazy na -mia – przeważnie zapożyczone – mają w ogromnej większości dopełniacze na -mii. Wśród wyjątków zwraca uwagę rodzima forma ziemi.
Mirosław Bańko