Rybna

Mieszkam w miejscowości, która nazywa się Rybna (woj. małopolskie).
Ostatnio zastanawiałam się, jak prawidłowo utworzyć przymiotnik od tej
nazwy. Czy będzie to rybniańska (np. palma), czy rybnieńska, czy jeszcze jakoś
inaczej?

Drugie pytanie dotyczy tejże miejscowości, ale odmiany przez przypadki.
Wg słowników jadę do Rybnej i tak teraz mówimy, dawniej mieszkańcy
jechali do Rybny. Która forma jest poprawna?
W Polsce istnieje sześć miejscowości o nazwie Rybna. Wszystkie odmieniają się tak jak przymiotnik, czyli: (D.) do Rybnej, (C.) ku Rybnej, (B.) przez Rybną, (N) z Rybną, (Ms.) w Rybnej. Przymiotnikiem od tej nazwy jest rybieński. Formy te są skodyfikowane w Obwieszczeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dn. 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski