Rząd przekazać

Witam,

Mam pytanie odnośnie zwrotu komuś/do kogoś. Czy prawidłowy będzie zwrot Dyrektor X przekazał drogą elektroniczną przedmiotową korespondencję do Pana Dyrektora Y,  czy jednak Dyrektor X przekazał drogą elektroniczną przedmiotową korespondencję Panu Dyrektorowi Y?

Jeśli to dyrektorowi Y została przekazana (przez dyrektora X) korespondencja, to poprawnie wyrazimy tę treść, mówiąc: Dyrektor X przekazał dyrektorowi Y przedmiotową korespondencję drogą elektroniczną. Wyrażenie dyrektor Y powinno wystąpić w celowniku, gdyż czasownik przekazać wymaga właśnie tego przypadka (przekazywać komuś coś, nie: przekazywać do kogoś coś). Ponadto wyrażenie w celowniku (w tym wypadku: dyrektorowi Y) należy umieścić bezpośrednio po czasowniku.

Zdanie Dyrektor X przekazał drogą elektroniczną przedmiotową korespondencję do Pana Dyrektora Y może zostać odczytane w następujący sposób: 'dyrektor X przekazał jakiejś innej osobie korespondencję, którą ktoś kierował do dyrektora Y'.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski