Rzeczowniki konkretne versus abstrakcyjne

Szanowni Państwo,
zwracam się z prośbą o wyjaśnienie pewnej kwestii: czy bóg jest klasyfikowany jako rzeczownik konkretny czy też abstrakcyjny? Osobiście zakfalifikowałabym go jako rzeczownik abstrakcyjny, pseudokonkretny – dokładniej rzecz ujmując. Znając jednak wpływ religii na język waham się, czy zwyczajowo nie przyjmuje się inaczej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Katarzyna Bałchan
Należy pamiętać, że podział rzeczowników według kategorii desygnatów – na rzeczowniki konkretne i abstrakcyjne – jest podziałem stricte lingwistycznym, a nie filozoficznym czy też teologicznym. Rzeczownik Bóg (‘bóg w religii monoteistycznej’) zachowuje się pod względem fleksyjnym jak niektóre inne rzeczowniki konkretne nazywające osoby czy postaci fikcyjne, por. np. końcówkę -u w celowniku liczby pojedynczej: Bogu jak bratu, chłopcu, panu, diabłu. W ujęciu lingwistycznym należałoby go zatem zakwalifikować do grupy rzeczowników konkretnych, mimo że określa desygnat nieuchwytny zmysłami (oczywiście poza symbolicznym upostaciowaniem istoty boskiej w sztukach pięknych).
Adam Wolański