Rzeczowniki odliczebnikowe

Skoro porsche 911 ósmej generacji otrzymało kod fabryczny 992, możemy powiedzieć (napisać), że jest to porsche zarówno dziewięćsetjedenastka, jak i dziewięćsetdziewięćdziesiątkadwójka. A jak nazwać peugeota 2008 – będzie to dwatysiąceósemka (bez spacji) czy dwa tysiące ósemka (ze spacjami)?

W.B.

Rzeczowniki odliczebnikowe tworzy się za pomocą sufiksu -ka. Powstałe w ten sposób derywaty są rodzaju żeńskiego, por. np. trzydzieści pięćtrzydziestkapiątka, sto dziesięćstodziesiątka, sto pięćdziesiąt pięćstopięćdziesiątkapiątka. Jeśli zaś chodzi o ortografię, to wyrazy tego rodzaju są traktowane jako zrosty i zapisywane łącznie. Napiszemy zatem: dziewięćsetjedenastka, dziewięćsetdziewięćdziesiątkadwójka, dwatysiąceósemka.

Adam Wolański