Rzeka i jezioro Churchill

Jak odmienimy nazwę rzeki i jeziora Churchill (w Kanadzie)? Ewidentnie pochodzą one od nazwiska Winstona Churchilla, ale odmiana nazw geograficznych może rządzić się swoimi prawami. Czy wystąpi różnica w odmianie nazwy jeziora Churchill i rzeki Churchill, biorąc pod uwagę fakt, że „jezioro” jest rodzaju nijakiego, a „rzeka” żeńskiego? Na przykładzie: „biwakujemy nad brzegiem Churchill [rzeki]” - czyli brak odmiany, ale „biwakujemy nad brzegiem Churchilla [jeziora]” - z odmianą jak w nazwisku?

Nazwa Churchill odnosząca się do rzeki i jeziora w Kanadzie nie jest skodyfikowana w polszczyźnie. W uzusie nie jest odmieniana. Zazwyczaj występuje pod odmiennym rzeczowniku pospolitym, por. np.

Rzeka Churchill wypływa z jeziora Churchill w północno-zachodnim Saskatchewan.

Rzeka La Loche na południowym końcu wpada do jeziora Peter Pond, które jest połączone z jeziorem Churchill.

Głównym dopływem rzeki Churchill jest Beaver.

Potencjał hydroenergetyczny rzeki Churchill szacuje się na ponad 9200 MW.

Adam Wolański