SMS i PKS

Pozwolę sobie wrócić jeszcze na moment do tematu SMS-a i spytać o rzecz chyba nie poruszoną w poradni: jak poprawnie akcentować: [esemes] czy [esemes]? Dziękuję.
Jeśli pisze Pan SMS, to byłoby logiczne, gdyby Pan mówił [esemes]. Jeśli zaś pisze Pan esemes, to może Pan mówić [esemes] (zarówno taka pisownia, jak i wymowa ma charakter potoczny). Podobnie PKS (z akcentem na ostatneij sylabie) i pekaes (z akcentem na przedostatniej).
Mirosław Bańko, PWN