Safiya

Szanowny Panie,
Jak powinna wyglądać odmiana żeńskiego imienia Safiya (imię Nigeryjki skazanej na ukaminowanie, o której ostatnio głośno było w mediach)? Czy dopuszczalna jest forma Safiyi, Safiyę, czy raczej powinna to być forma Safii, Safię?
Dziekuję za odpowiedź.
Elżbieta Wichrowska
Nowy słownik ortograficzny (reguła [21]) stwierdza, iż rzeczowniki zakończone na -ja, które występuje po samogłoskach, w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku otrzymują zakończenie -i, np. aleja – alei, epopeja – epopei. Należy rozumieć, że chodzi o -ja w pisowni, nie w wymowie.
Z tej przyczyny trzeba uznać, iż zapis niespolszczonej formy Safiyi jest zgodny z normą ortograficzną. Oczywiście jeżeli w tekście jako forma podstawowa imienia występuje zapis Safija, w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku powinno być Safii. Biernik, narzędnik i wołacz nie sprawiają kłopotów, piszemy: Safiję, Safiją, Safijo lub Safiyę, Safiyą, Safiyo.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski