Sałatka a surówka

Intryguje mnie pewna kwestia: czy z punktu widzenia językowego sałatka i surówka to to samo? Czy można używać tych słów zamiennie? A może sałatka ma szersze znaczenie i podobnie jak każdy kwadrat jest prostokątem, a nie każdy prostokąt jest kwadratem to analogicznie każda surówka jest sałatką, a nie każda sałatka jest surówką?
Pozdrawiam
Zuzanna Janosz
Pytanie to należałoby zadać raczej kucharzowi, ale i językoznawca może postarać się na nie odpowiedzieć. Otóż surówka to potrawa przyrządzona z surowych warzyw (często z dodatkiem jakiegoś sosu), jedzona głównie jako dodatek do drugiego dania. Sałatka natomiast to potrawa zrobiona zwykle na bazie sałaty, z przeróżnymi składnikami (z mięsem, z rybą, z żółtym serem, z owocami, z warzywami itd.). Bywają też sałatki bez sałaty, np. bardzo popularna w Polsce sałatka jarzynowa. Sałatka na ogół stanowi samodzielne danie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski