Samodzielny czy niesamodzielny?

Dzień dobry!

Jestem nauczycielką języka polskiego i mam problem z wykrzyknikiem jako częścią mowy. Do tej pory wszędzie była podawana informacja, że wykrzyknik jest nieodmienną i niesamodzielną częścią mowy. Ostatnio natrafiłam na wiadomość, że wykrzyknik jest samodzielną częścią mowy. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Z poważaniem

Anna Szelenbaum

Szanowna Pani,

według teorii Saloniego i Świdzińskiego wykrzyknik jest samodzielną częścią mowy. Więcej na ten temat można znaleźć w tychże "Składni współczesnego języka polskiego", Warszawa, PWN, 1987, s. 95 oraz w podręczniku Mirosława Bańki "Wykłady z polskiej fleksji", Warszawa, PWN, 2005, s. 128.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski