Scena Relax

Scena Relax

24.12.2021
24.12.2021

W Warszawie pojawił się teatr – Scena Relax. Powinniśmy mówić, że spektakl jest wystawiany na Scenie Relax (bo na scenie), czy w Scenie Relax (bo w teatrze Scena Relax)? Wybieramy się na Scenę Relax czy do teatru Scena Relax?

Obie konstrukcje: na Scenie Relax, w Scenie Relax (a także: na Scenę Relax, do Sceny Relax) są możliwe – z powodów, o których Pani pisze. Jeśli dodajemy do nazwy słowo teatr, to wybieramy przyimek łączący się z tym rzeczownikiem, a zatem: do teatru Scena Relax, w teatrze Scena Relax.

Dodam, że oprócz nowego teatru Scena Relax (powstałego w budynku dawnego kina Relax, stąd nazwa) istnieje w Warszawie (od dawna) inny teatr z wyrazem scena w nazwie: Scena Prezentacje – i tu także ukształtował dwojaki zwyczaj, jeśli chodzi o konstrukcje z przyimkami (w Scenie Prezentacje, na Scenie Prezentacje). 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!