Schemat składniowy czasownika chcieć

Dzień dobry,

mam pytanie: jeśli chodzi o przycisk na stronie internetowej, poprawnie byłoby napisać „Chcę zniżki” czy „Chcę zniżkę”? Chodzi o zniżkę, o której wcześniej było wspomniano w artykule marketingowym, a przycisk będzie znajdował się zaraz pod nim. Są tutaj podobne tematy, ale tam chyba chodziło nie o rzeczowniki rodzaju żeńskiego.

Z wyrazami szacunku,

Katarzyna

Czasownik chcieć w znaczeniu ‘czuć potrzebę, aby coś mieć’ ma dwojakiego rodzaju schemat składniowy:

  1. ktoś chce coś (z rzeczownikami konkretnymi oznaczającymi całość), por. np. chcę chleb (‘cały bochenek chleba’), książkę, płytę;
  2. ktoś chce czegoś (z rzeczownikami konkretnymi oznaczającymi część czegoś oraz z rzeczownikami abstrakcyjnymi), por. np. chcę chleba (‘kawałek chleba’), chcę pieniędzy, pomocy, pracy, rady, rozgłosu, rozrywki, zapłaty.

Zniżka jest rzeczownikiem abstrakcyjnym, więc poprawne sformułowanie to: Chcę zniżki.

Adam Wolański