Schemat składniowy czasownika czekać

Czy takie zdania są poprawne składniowo:

„Utrudnienia czekają również kierowców”, „Czekają nas nowe wyzwania”?

Czy poprawnie nie będzie z przyimkiem „na”? A może to błędy i bez przyimka „na” łączy się tylko czasownik „doczekać”?

W przytoczonych w pytaniu zdaniach wyraz czekać ma znaczenie: ‘być w przyszłości czyimś udziałem’. W takim kontekście omawiany tu czasownik może wystąpić tylko w 3. os. i ma następujący schemat składniowy: coś czeka kogoś, por.

  • W domu czeka go niespodzianka.
  • Czekają nas wielkie wydatki.
  • Utrudnienia czekają również kierowców.
  • Czekają nas nowe wyzwania.

Należy zaznaczyć, że czasownik czekać występuje w różnych znaczeniach (słowniki notują ich zazwyczaj co najmniej pięć) i w konsekwencji ma różne schematy składniowe. Przykładowo: w znaczeniu ‘spodziewać się, że coś nastąpi’ występują dwa schematy składniowe – z przyimkiem i bez niego, por.:

  1. ktoś czeka na coś, np. Czekam na wiosnę; Czekał na decyzję w sprawie pracy;
  2. ktoś czeka czegoś, np. Czekam zimy z niepokojem; Czekał decyzji pełen nadziej.

W tym drugim schemacie składniowym oczekiwaniu towarzyszy zazwyczaj niepokój, lęk bądź nadzieja.

Adam Wolański