Ścierwo a padlina

Dobry wieczór,

czy występuje istotna różnica pomiędzy znaczeniami słów ścierwo i padlina?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z pozdrowieniem,

G. K.

Szanowny Panie,

w polszczyźnie ogólnej oba wyrazy podstawowo oznaczają martwe (zwłaszcza rozkładające się) ciało zwierzęcia lub człowieka. Dodatkowo ścierwo jest pogardliwym, bardzo deprecjonującym określeniem osoby ocenianej negatywnie pod względem moralnym (często po prostu jest wyzwiskiem).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski