Scrum, Kanban, Agile

Dzień dobry,

będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie dotyczące zwinnego zarządzania projektami. Korzystam z nazw Agile, Scrum oraz Kanban. Zastanawiam się jaka powinna obyć odmiana tych słów w języku polskim. Czy mogę powiedzieć, że pracuję w Scrumie czy pracuję wykorzystując Scrum?

Wszystkie trzy nazwy są w polszczyźnie odmienne, por. np.

Praca w Scrumie to dla osoby związanej z branżą IT chleb powszedni.

Integralne podejście do problematyki zastosowania Agile'u w obszarze edukacji pozwoliło na wyciągnięcie wielokontekstowych wniosków.

Mało osób wie, że wiele dużych organizacji wykorzystuje Kanbana jako alternatywę lub uzupełnienie do Scruma.

Scrum odmieniamy jak tłum, Kanban jak szlaban, a Agile jak automobil. W wypadku nazwy Agile, którą kończy tzw. nieme e, końcówki gramatyczne dodajemy po apostrofie.

Adam Wolański