Sensacyjna wiadomość

Sensacyjna wiadomość

13.04.2023
13.04.2023

Dzień dobry,

czy każda wiadomość przekazywana przez media (gazeta, telewizja, strona internetowa itd.) zawsze jest sensacją? Na przykład wypadek samochodowy, popełnienie przestępstwa, wyrok sądu, wybory, spotkanie prezydenta miasta z mieszkańcami, odsłonięcie pomnika, otwarcie nowego sklepu itd. Zgodnie z definicją sensacja to „zaskakująca wiadomość lub niezwykłe wydarzenie budzące powszechne zainteresowanie; też: wrażenie wywołane taką wiadomością lub takim wydarzeniem”. Czy da się przekazać informację lub wiadomość bez sensacji? Czy wystarczą suche fakty np. zdarzyło się X w miejscu Y? Czy podawanie szczegółów już jest sensacją?


Z poważaniem

Kamil

Nie każde doniesienie medialne ma cechy sensacji, ponieważ nie każda wiadomość wywołuje powszechne zainteresowanie. Nie chodzi zatem o to, czy wiadomość będzie się składała z suchych faktów, czy też będzie okraszona sporą dozą szczegółów, lecz o to, czy temat z uwagi na swoją atrakcyjność oraz oryginalne ujęcie wywoła w dużej grupie czytelników określone odczucia. Czy odbiorcy na masową skalę poddadzą się oddziaływaniu przekazu, uaktywnią w sposób mniej lub bardziej kontrolowany swoje emocje.

W drugiej połowie XX wieku w USA przeprowadzono na potrzeby mediów masowych badania, które pozwoliły stworzyć listę kilkunastu tematów będących przedmiotem powszechnego (uniwersalnego) zainteresowania. Znalazły się na niej m.in.: miłość, nienawiść, strach, próżność, moralność, egoizm, zabobony, nieśmiertelność, ambicja, szacunek dla kogoś, przyjemność. Najatrakcyjniejszymi tematami był – nie bez podstaw zapewne – erotyzm i przemoc.

Adepci dziennikarstwa uczeni są wyszukiwania sensacyjnych tematów wiadomości. Często w trakcie zajęć słyszą słynne stwierdzenie przypisywane brytyjskiemu magnatowi prasowemu Alfredowi Harmsworthowi: „When a dog bites a man, that is not news, because it happens so often. But if a man bites a dog, that is news” (Kiedy pies pogryzie człowieka, to żadna wiadomość, bo to zdarza się tak często. Ale kiedy to człowiek pogryzie psa, to jest wiadomość).

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego