Serdeczne życzenia!

Serdeczne życzenia!
15.01.2008
15.01.2008
Witam serdecznie!
Czy sformułowanie Serdeczne życzenia jest poprawne? Tak mówić, po uprzednim wyczytaniu listy imion osób, które obchodzą w danym dniu imieniny, ma w zwyczaju spiker w radiowej „Jedynce”. Moim zdaniem zawsze życzy się komuś czegoś, np. zdrowia, dlatego też Serdeczne życzenia bardzo mnie rażą. Z drugiej strony w ten sposób życzenia składa bardzo wiele osób, że wskażę tu chociażby prof. Bralczyka.
Łączę serdeczne życzenia ;)
Wszelkie zwroty grzecznościowe mają charakter szablonu językowego (tekstu kliszowanego). Używamy ich z zasady mechanicznie, odtwarzając z pamięci, nie tworząc wciąż na nowo. Takie zwroty jak Dzień dobry, Przepraszam bardzo, Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku, Z wyrazami szacunku wyjmujemy w razie potrzeby z pamięci jak z kieszeni i adresujemy do kogo potrzeba. O mechaniczności tego rodzaju komunikacji świadczy chociażby to, że zdarza nam się pomylić i zamiast Dziękuję powiedzieć na przykład Przepraszam.
Jeżeli zaś jesteśmy z kimś w bliższych stosunkach, wiemy o nim wiele i chcemy mu w określonej sytuacji powiedzieć coś więcej niż tylko to, że wiemy, jak w danej sytuacji należy się zachować, wówczas szablony rozbudowujemy i modyfikujemy. Młodej mamie życzymy pociechy z maleństwa, osobie chorującej zdrowia, a osobę ukochaną na zakończenie maila ściskamy i całujemy.
Do słuchaczy, których prezenter z założenia nie zna, kieruje więc niezindywidualizowane szablonowe życzenia. W podobnej sytuacji jest pan prof. Jerzy Bralczyk, który nawiązuje miły, grzeczny kontakt z internautą czy telewidzem, ale nie zna go przecież osobiście. W takich sytuacjach szablon grzecznościowy jest nie tylko wystarcający, ale wręcz wskazany.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego