Sidorko

Szanowni Państwo,

męskie nazwiska naszych rodaków zakończone na -o trzeba odmieniać. Niektórzy uważają jednak, że np. nazwisko Sidorko jest nieodmienne. W moim przekonaniu (po analizie słowników i poradników) forma D. lp. tegoż nazwiska powinna brzmieć Sidorki. Czy przyznają mi Państwo rację?

Kłaniam się

Polskie nazwiska męskie zakończone na -o poprzedzone spółgłoską -k- odmieniają się według rzeczownikowej deklinacji żeńskiej (IV grupy). Przywołane w pytaniu nazwisko ma następujący paradygmat odmiany w liczbie pojedynczej:

  • D. Sidorki,
  • C. Sidorce,
  • B. Sidorkę,
  • N. Sidorką,
  • Ms. (o) Sidorce.
Adam Wolański