Się a siebie

 
Się a siebie
5.06.2020
Szanowni Państwo!
Czy następujące frazy można stosować zamiennie, czy mają takie samo znaczenie? …wyraża się w decyzji grupy i …wyraża Siebie w decyzji grupy (tak, duże S).
Z poważaniem
Witold Dociekliwy
Szanowny Panie,
domyślam się, że w zdaniach został użyty zaimek zwrotny się / siebie (w bierniku, rzecz jasna), a zatem że zaimek ten wskazuje na to, że sprawca czynności jednocześnie jej podlega. Trudno mi sobie wyobrazić kontekst, w którym mowa o tym, że ktoś wyraża się w decyzji grupy, dlatego wyrażenie w decyzji grupy (w celach diagnostycznych) zamienię na w poezji. Zdanie Piotr wyrażał się w poezji wydaje się dewiacyjne – trudno tu czasownikowi wyrażać się przypisać znaczenie ‘uzewnętrzniać się’ (aktywizują się bowiem też inne sensy: ‘formułować coś w określony sposób’ czy ‘używać wulgarnych słów’). Akceptowalne jest jedynie Piotr wyrażał siebie w poezji, znaczące ‘Piotr uzewnętrzniał się, pisząc utwory poetyckie’.
Nie znając kontekstu zdania, w którym miało być użyte sformułowanie wyraża się / siebie w decyzji grupy, nie mogę jednak stwierdzić, czy powyższe rozważania odnoszą się także do niego.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!