Sigla biblijne

Witam serdecznie!

Czy skróty biblijne możemy określić mianem abrewiatur?

Pozdrawiam

Wojtek

Abrewiatura, inaczej abrewiacja (niem. Abbreviatur, śrdw.-łac. abbreviatura, od łac. brevis ‘krótki’), to nazwa skrótów graficznych stosowanych w starożytnych i średniowiecznych pismach albo w notacji muzycznej. Współczesnym odpowiednikiem tego pojęcia jest skrót.

W Biblii mamy natomiast do czynienia z systemem symboli literowych lub literowo-cyfrowych, które wskazują określone miejsce w tekście przez podanie w skróconej formie nazwy księgi, rozdziału i wiersza (wierszy). Skróty tego rodzaju noszą wyspecjalizowaną nazwę sigli (l.poj. siglum, od łac. singulae litterae).

Adam Wolański