Siła Większa

Szanowni Państwo!
Dwa zdania: „Wierzę, że Siła Większa mi pomoże” i „Wierzę, że Siła większa mi pomoże”. Jaką częścią mowy i zdania jest Siła Większa (określenie rozumiane jako całość) oraz Siła i większa z drugiego zdania (przydawka przymiotna?)? Co jest podmiotem w tych zdaniach: domyślne ja czy ta Siła?
Z poważaniem
Deckard
Przytoczył Pan zdania złożone, a takich tradycyjna gramatyka, operująca pojęciami takimi jak podmiot czy przydawka, nie dzieli na części zdania, tylko na zdania składowe. Podmiotem w zdaniu głównym jest domyślne ja (tzw. podmiot domyślny), podmiotem w zdaniu zależnym jest Siła Większa (w pierwszym Pana przykładzie) bądź Siła (w drugim przykładzie; większa jest wtedy przydawką). Różnica bierze się stąd, że gdy wielowyrazowa nazwa zapisana jest wielkimi literami, traktujemy ją w całości jako składnik zdania (tu podmiot), gdy zaś tylko pierwszy człon ma wielką literę, drugi możemy traktować jako określenie pierwszego. Rozróżnienie to nie jest czysto formalne, gdyż użycie wielkich liter świadczy o frazeologizacji nazwy, a związków frazeologicznych nie dzieli się na składniki (np. nazwy biały kruk w znaczeniu 'bibliofilski rarytas' nie dzielimy na podmiot i przydawkę).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski