Sindh

Witam!
Czy nazwę prowincji Pakistanu Sindh powinno się odmieniać, np. w zdaniu „Gdy przyjechałem do kraju Sindh, postąpiłem…”? Może powinno być do kraju Sindhu?
Pozdrawiam,
Mariusz W.
Nazwy krain, regionów itp. występują na ogół bez określającego je rzeczownika i z zasady się odmieniają. Mówimy więc w Alzacji, Tyrolu, na Kujawach. W związku z tym powiemy też w (do) Sindhu, odmieniając nazwę. Jej nieodmienność w konstrukcjach typu do krainy Sindh jest pozorna, w rzeczywistości nazwa własna jest przydawką (składnikiem podrzędnym i określającym) w mianowniku. Podobnie też powiemy np. w regionie Alzacja, bo w regionie Alzacji byłoby niejasne (sugerowałoby, że chodzi część tego obszaru). Nazwa, o którą Pan pyta, jest słabo u nas znana, co oznacza, że wyrażenie do kraju Sindhu prowadziłoby do błędnego wniosku, że podstawową formą nazwy jest Sindhu.
Trzeba więc powiedzieć do kraju Sindh lub do Sindhu.
Jan Grzenia