Skąd się wziął Leszek?

Czy imię Leszek jest zdrobnieniem, a jeśli tak, to od jakiego imienia (Lech, Lechosław)?
Przyjmuje się, że Leszek to zdrobnienie od Lech. Nie jest to jednak pewne, a etymologia obu imion jest skomplikowana i ciekawa. Szczegóły podaje Słownik imion Jana Grzeni (PWN 2002). Czytamy tu np., że Lechosław to imię utworzone dopiero w XIX wieku, a nie – jak można by przypuszczać – staropolskie lub prasłowiańskie.
Mirosław Bańko