Skarb Państwa

Skarb Państwa
15.05.2002
15.05.2002
Pan Profesor Mirosław Bańko na pytanie, czy skarb państwa pisać dużymi czy małymi literami, odpowiedział swego czasu: „Ponieważ chodzi o instytucję, która reprezentuje państwo w obrocie prawnym, uzasadniona jest pisownia wielkimi literami. W praktyce spotyka się też użycie małych liter (…)”.
Uprzejmie proszę o uściślenie. Konstatując fakt „praktycznego użycia małych liter”, nie ujawnił Pan mianowicie swego stosunku do owej praktyki: jest ona słuszna czy nie. Wolno więc pisać i tak, i tak, zależnie od kontekstu? Czy nie dałoby się udzielić odpowiedzi nieco bardziej jednoznacznej?
Chodzi mi o różne konteksty, a szczególnie o wyrażenie spółka skarbu państwa.
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Krzysztof Szymczyk, Opole
Ze Skarbem Państwa jest podobnie jak z Sejmem. Są to nie tylko nazwy konkretnych instytucji państwowych (gdyby tak było, pisalibyśmy je zawsze wielkimi literami), ale i nazwy gatunkowe, czego sygnałem może być, ale nie musi, użycie ich w liczbie mnogiej. Dlatego raz piszemy je wielką literą, mając na myśli konkretną instytucję (np. Sejm II kadencji), a raz małą literą, mając na myśli jedną z wielu instytucji takiego rodzaju (np. obecny sejm). Tak samo np. Szkoła Podstawowa nr 105 w Warszawie, ale dzieci ze szkoły podstawowej. Przykłady można by mnożyć.
Mirosław Bańko (dr, nie prof.)
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego