Skarb Państwa

Pan Profesor Mirosław Bańko na pytanie, czy skarb państwa pisać dużymi czy małymi literami, odpowiedział swego czasu: „Ponieważ chodzi o instytucję, która reprezentuje państwo w obrocie prawnym, uzasadniona jest pisownia wielkimi literami. W praktyce spotyka się też użycie małych liter (…)”.
Uprzejmie proszę o uściślenie. Konstatując fakt „praktycznego użycia małych liter”, nie ujawnił Pan mianowicie swego stosunku do owej praktyki: jest ona słuszna czy nie. Wolno więc pisać i tak, i tak, zależnie od kontekstu? Czy nie dałoby się udzielić odpowiedzi nieco bardziej jednoznacznej?
Chodzi mi o różne konteksty, a szczególnie o wyrażenie spółka skarbu państwa.
Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Krzysztof Szymczyk, Opole
Ze Skarbem Państwa jest podobnie jak z Sejmem. Są to nie tylko nazwy konkretnych instytucji państwowych (gdyby tak było, pisalibyśmy je zawsze wielkimi literami), ale i nazwy gatunkowe, czego sygnałem może być, ale nie musi, użycie ich w liczbie mnogiej. Dlatego raz piszemy je wielką literą, mając na myśli konkretną instytucję (np. Sejm II kadencji), a raz małą literą, mając na myśli jedną z wielu instytucji takiego rodzaju (np. obecny sejm). Tak samo np. Szkoła Podstawowa nr 105 w Warszawie, ale dzieci ze szkoły podstawowej. Przykłady można by mnożyć.
Mirosław Bańko (dr, nie prof.)