Skarpety a skarpetki

Czy skarpetki to zdrobnienie od skarpet, czy jednak to dwa różne pojęcia? Na podstawie obu definicji ze słownika języka polskiego trudno mi stwierdzić, które z tych słów co oznacza, zwłaszcza że na ogół, jak zauważyłem, preferuje się formę skarpetki. Odczuwam tym większy zamęt, że czytam serię powieści sensacyjnych Lee Childa, w których główny bohater Jack Reacher, twardziel co się zowie, zawsze zmienia skarpetki, a nigdy skarpety…
Skarpety i skarpetki to synonimy. Dla niektórych skarpety brzmią „poważniej” – ci używają nazwy skarpetki głównie w odniesieniu do dziecięcej części garderoby, a skarpety – do tych noszonych przez osoby dorosłe. W języku ogólnym jednak nie ma takiego odróżnienia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski