Składnia liczebników głównych wielowyrazowych

Dzień dobry, chciałam zapytać o poprawność zdania: „Na kandydatów będzie czekało 982 miejsca, z czego niemal 400 przeznaczonych dla cywilów”. Czy brzmi ono właściwie, czy lepsza byłaby forma „Na kandydatów będą czekały 982 miejsca, z czego niemal 400 przeznaczono dla cywilów”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

Agnieszka Wasilewska

Podmiot liczebnikowo-rzeczownikowy, który składa się z liczebnika głównego wielowyrazowego kończącego się na dwa, trzy lub cztery, łączy się z czasownikiem w myśl reguł składni zgody. Z kolei liczebnik wielowyrazowy kończący się na pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć oraz pełną dziesiątkę wymaga orzeczenia w 3. os. l.poj. Mając powyższe na względzie, powiemy i napiszemy:

  • Na kandydatów będą czekały 982 miejsca, z czego niemal 400 miejsc przeznaczono dla cywilów.
Adam Wolański