Składnia zgody przy przydawce przymiotnej

Chciałabym spytać, czy możemy zostawić fragment „nawiązywanie kontaktów z dziećmi i młodzieżą zagrożonymi wykluczeniem społecznym” w obecnym brzmieniu.

„Zagrożonymi” zgrzyta, ale podobnie byłoby z „zagrożoną”.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jedna przydawka może – choć nie bez wyjątków – określać różnorodzajowe rzeczowniki w liczbie mnogiej (por. np. polskie gwary i dialekty). W przywołanym fragmencie wypowiedzenia w liczbie mnogiej występuje tylko rzeczownik dzieci. Młodzież jest rzeczownikiem zbiorowym niemającym liczby mnogiej. Wymaga przydawki w liczbie pojedynczej. Nie da się zatem uzgodnić wspólnego określenia dla obu rzeczowników. Zdanie należy koniecznie przeredagować.

Adam Wolański