Skracać czy nie skracać?

Czy dużym przestępstwem będzie użycie w tym samym tekście różnie wyrażonego słowa rok: „W roku 2005 rozpoczęto prace nad….” i „Pracę zakończono w 2005 r.”. Ze względu na szczupłość miejsca zależy mi na pozostawieniu skrótu, ale czasami chciałabym podkreślić, że chodzi o rok 2005.
Serdecznie pozdrawiam – Krystyna Jędryczkowska
Odpowiedź zależy od stopnia standaryzacji tekstu. Jeśli słowo rok ma się pojawiać np. tylko w podpisach pod zdjęciami, to trudno byłoby czytelnikowi zrozumieć, dlaczego raz pisane jest w skrócie, a innym razem bez skrótu. Jeśli natomiast tekst charakteryzuje się większą swobodą, to i pisownię słowa rok można potraktować swobodniej. Radziłbym, aby Pani spróbowała spojrzeć na rzecz oczami odbiorcy: jeśli zróżnicowanie pisowni będzie dla niego zrozumiałe, to dobrze; jeśli nie – lepiej zdecydować się na jeden wariant i albo zawsze pisać w skrócie, albo pełnym słowem.
Mirosław Bańko, PWN