Skracamy nazwiska

Czy nazwiska Szkotów i Irlandczyków typu McCarthy czy MacLeod skraca się w inicjałach do samego M., czy w jakiś sposób oznacza się też tę drugą dużą literę? Jaką postać przybiorą inicjały Roberta De Niro (z odstępem po De) i Leonarda DiCaprio (bez odstępu po Di)?
Takiej reguły skracania nie mamy. W języku angielskim, o ile mogłem ustalić, przyjęte są dwojakie skróty, tzn. M. lub McC., MacL. (od McCarthy, MacLeod).
Imiona i włoskie nazwiska wspomnianych amerykańskich aktorów najlepiej skrócić do R.D.N. i L.D. W pierwszym wypadku trzyliterowy skrót powinien być w odpowiednim kontekście o wiele łatwiejszy do odczytania niż skróty dwuliterowe. W wypadku drugim do pomyślenia byłoby skrócenie L.DiC., będące zresztą w sporadycznym użyciu.
Jan Grzenia