Skracanie tytułów

Szanowni Państwo,
zastanawia mnie, w jaki sposób skracać tytuły książek, gazet, filmów… Czy na przykład skrót tytułu „O psie, który jeździł koleją” zapiszemy (przy kolejnym wystąpieniu w tekście): „O psie…”, czy może: „O psie”…? (chodzi o miejsce wielokropka).
Łukasz Herman
Rzeczywiście, jeżeli tytuł utworu lub działa sztuki jest długi i często powtarza się w tekście, można – przy drugim i kolejnych jego wystąpieniach – skrócić go do pierwszych wyrazów zachowujących sens tytułu. Miejsce urwania oryginalnego tytułu oznacza się wówczas znakiem wielokropka. Jeśli w danym tekście tytuły umieszczamy w cudzysłowach, to w wypadku tytułu skróconego cudzysłów zamykający stawiamy po wielokropku, np. „Reklama…” (oryginalnie: „Reklama według Ottona Kleppnera”).
Adam Wolański