Ślązak i ślązak?

Czy jest poprawnie: Ślązak – o osobie pochodzenia (etnicznego/narodowego) śląskiego, ślązak – o osobie mieszkającej w województwie śląskim? Znam użycie wielkiej litery, jak i przykład z Żydem i żydem. Niemniej, zwłaszcza w Zagłębiu Dąbrowskim, nazwanie kogoś ślązakiem, to chyba jedna z największych obelg. Czy jest się o co obrażać? Czy to tylko niezrozumienie i błąd ekwiwokacji u mieszkańców Zagłębia, odbierających to tylko jako określenia ich etniczności, która faktycznie taka nie jest?
Animozje lokalne nie mogą wpływać na przepisy pisowni. Wyraz Ślązak, który zwykle oznacza mieszkańca Śląska, piszemy wielką literą. I nie ma znaczenia, czy chodzi o nazwę etniczną, czy o mieszkańca regionu.
Pisownia literą małą nie ma uzasadnienia, a to znaczy, że w każdym znaczeniu piszemy Ślązak.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski