Słowackie nazwisko Feranec

Dzień dobry,

jak powinniśmy odmieniać słowackie nazwisko Feranec (właściciel wymawia je jako 'Feranek')? Czy w takim razie: Feranec, Feranca, Ferancowi — podobnie jak w przypadku odmiany niemieckiego Diesel? Czy jednak: Feranec, Feraneca, Feranecowi?

W słowackiej odmianie przywołanego w pytaniu nazwiska tzw. e ruchome jest pozostawiane w przypadkach zależnych. Podobny sposób odmiany został przeniesiony do polskiego uzusu, por. np. odmianę nazwiska słowackiego duchownego katolickiego Jozefa Feraneca czy też starosty Moravskiego Berouna Tomaša Feraneca:

  • Po częściowej normalizacji stosunków czechosłowacko-watykańskich na początku lat 70. XX wieku papież Paweł VI mianował Feraneca biskupem.
  • Burmistrz Bierunia Ludwik Jagoda wręczył staroście Moravskiego Berouna Tomašowi Feranecowi pamiątkowy witraż upamiętniający 10-lecie współpracy.
Adam Wolański