Słowiański mistrz

Dzień dobry,
chcę zapytać, czy istnieje w języku polskim słowo równe znaczeniowo słowu mistrz, ale mające pochodzenie słowiańskie? Mistrz pochodzi bodajże z łaciny, a zależy mi na odnajdywaniu i używaniu jak największej ilości słów słowiańskich. Jeśli takiego słowa nie ma, to jak mogłoby ono wyglądać, jak można by je stworzyć?

Pozdrawiam,
Filip Leon Opuk
Nie ma dokładnego synonimu wyrazu mistrz – słowo najbliższe mu znaczeniowo, ale jednak pojemniejsze, to znakomitość. Na pocieszenie dodam, że mistrz – choć rzeczywiście pochodzi z łaciny (jego pierwowzorem jest łaciński magister) – to przyszedł do nas z języka czeskiego (za pośrednictwem niemieckim: Meister).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski