Słyszałem, jak pies szczeka/szczekał

Dzień dobry,
która z form czasownika w poniższych zdaniach jest poprawna?
1. Słyszałem, jak pies szczeka (szczekał).
2. Widziałem, jak nadjeżdża (nadjeżdżał) autobus.
3. (U)słyszała, jak otwiera (otwierał) drzwi.
4. Patrzyła, jak gotuje (gotował) obiad.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Można wybrać zarówno jeden, jak i drugi czasownik, przy czym wybór czasu teraźniejszego sprawia, że zdarzenie niejako uobecnia się, czyli wydaje się bliższe, por. „Zobaczyłem ojca i panią doktor. Słyszałem, jak rozmawiali” i „Słyszałem, jak rozmawiają, kłócą się, rąbią mięso, przesuwają meble” (za NKJP). Dzięki użyciu czasu teraźniejszego w drugim przykładzie mamy takie wrażenie, jakby wymienione czynności odbywały się na naszych oczach.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski