Smith

Szanowni Państwo,
Będę wielce zobowiązany za odpowiedź na następujące pytanie: jak brzmi wołacz od nazwiska Smith (jak Adam Smith). Smisie?
Paweł Lato
Rzeczowniki rodzaju męskiego mają w liczbie pojedynczej wołacz identyczny z miejscownikiem, a wobec tego – Smisie. Trzeba jednak pamiętać, że w odniesieniu do nazwisk jest to forma przestarzała, sprawia wrażenie książkowej i cokolwiek sztucznej. Wynika to m.in. stąd, że nazwiska bardzo rzadko pojawiają się w wołaczu bez jakichkolwiek towarzyszących im wyrazów, a gdy taki wyraz dodamy, nazwisko musi wystąpić w formie mianownikowej, np. panie Smith.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski