Solec-Zdrój i inne Zdroje

Czy Solec Zdrój (i inne Zdroje) pisze się z łącznikiem, czyli Solec-Zdrój, i od kiedy obowiązuje taka pisownia?
Nazwy, o które Pan pyta, piszemy z łącznikiem. Jeśli chodzi o słowniki ortograficzne, jest to stosunkowo niedawna innowacja, np. w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pojawiła się dopiero w drugim wydaniu z r. 2006, podczas gdy pierwsze wydanie z r. 2003 podawało zapisy typu Solec Zdrój. Nie można jednak powiedzieć, aby pisownia z dywizem była tu rzeczywistą nowością. Występowała w słownikach ortograficznych już wcześniej, o czym świadczy np. komenantarz do zasady [184] w pierwszym wydaniu przywołanego wyżej WSO.
Ogólnie biorąc, pisownia nazw typu Solec+Zdrój jest przykładem braku zdecydowania ortografów. Bliższe informacje o tym można znaleźć w Losach polskiej ortografii Stanisława Jodłowskiego (zwłaszcza na stronach 130–132) oraz w komentarzach do zasady [184] w obu ww. wydaniach WSO. Przeszukanie archiwum naszej poradni też pewnie dostarczyłoby dalszych szczegółów (proponuję szukać wystąpień nazwy Polanica Zdrój lub Polanica-Zdrój, gdyż ta właśnie służyła nam najczęściej jako przykład).
Mirosław Bańko, PWN