Solidarność

Dzień dobry,

w ruchu Solidarność czy w ruchu Solidarności?

Jaki związek (zgody czy rządu) należy zastosować w sformułowaniu: ruch społeczny Solidarność w przypadkach zależnych: np. w ruchu społecznym Solidarność / w ruchu Solidarność czy w ruchu społecznym Solidarności / w ruchu Solidarności?

Pozdrawiam

Mirek

Mamy w polszczyźnie dwa rodzaje konstrukcji apozycyjnych. W jednych rzeczownik nadrzędny uzgadnia się składniowo z rzeczownikiem podrzędnym w taki sposób, że oba zgodnie odmieniają się przez przypadki i liczby. W drugich natomiast pierwszy rzeczownik rządzi drugim i narzuca mu formę mianownika. Niektóre elementy leksykalne mogą wystąpić w obydwu typach konstrukcji, por. np. w mieście stołecznym Warszawie albo w mieście stołecznym Warszawa. Podobnie jest w wypadku wyrażenia ruch społeczny i nazwy własnej Solidarność, por. w ruchu społecznym Solidarności albo w ruchu społecznym Solidarność.

Adam Wolański
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...