Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op. 13 Ludwiga van Beethovena, ale: sonata Patetyczna (Ludwika van) Beethovena

Temat zapisu nazw utworów muzycznych był już nieraz poruszany (m.in. sam o to pytałem), ale nadal mam wątpliwości. Napiszemy sonata Patetyczna, ale czy sonata Patetyczna Beethovena? Pytam w nawiązaniu do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Etiuda-As-dur-Chopina;18045.html. Rozumiem, że w tym wypadku dodanie nazwiska nic nie zmienia, gdyż pełna nazwa to: Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op. 13 Ludwiga… Podobnie zarówno etiuda Rewolucyjna, jak i etiuda Rewolucyjna Chopina. Czy tak?
Tak. Pisze się sonata Patetyczna i sonata Patetyczna Beethovena (Ludwika van Beethovena). Słowo sonata oddajemy tutaj małą literą dlatego, że występuje jako gatunek (rodzaj). Inaczej dzieje się wtedy, gdy przytaczamy pełną nazwę. Wówczas człon pierwszy przyjmuje wielką literę: Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op. 13 Ludwiga van Beethovena (niekiedy z dopiskiem Patetyczna).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie