Sonel w dopełniaczu

Dzień dobry,

jak brzmi dopełniacz od nazwy firmy "Sonel"? Czy - analogicznie do "personel" - "Sonelu", czy może - jak mówi większość moich współpracowników - "Sonela"? Powiemy: "nowe mierniki Sonelu", czy może: "nowe mierniki Sonela"?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie tematu.

Pozdrawiam

Justyna Lembryk

Skoro jedni mówią mierniki Sonelu, a inni mierniki Sonela, należy uznać, że nazwa własna firmowa ma obecnie w dopełniaczu końcówki oboczne: -u lub -a. Nie jest to jakieś zjawisko odosobnione, por. np. Amazon, D. Amazona albo Amazonu; Tauron, D. Taurona albo Tauronu. Być może z czasem sytuacja sama się wykrystalizuje, tzn. klienci firmy Sonel wybiorą jedną z końcówek jako tę „lepszą”, będą ją powszechnie stosować, a druga – ta „gorsza” – w naturalny sposób wyjdzie z użycia.

Adam Wolański