Specjalista

 
Specjalista
17.06.2019
Zgodnie z jedną z porad w tutejszej poradni piszemy specjalista ds. zarządzania, a nie specjalista zarządzania. Z drugiej strony jest jednak specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a nie specjalista ds. anestezjologii i intensywnej terapii. Od czego zależy, kiedy stosujemy formę z ds.?
Rzeczownik specjalista może wchodzić w różne połączenia, nie tylko w te przywołane w pytaniu. Mówimy więc: specjalista anestezjolog (specjalista + nazwa osobowa), specjalista budownictwa / anestezjologii (specjalista + nazwa branży), specjalista w dziedzinie anestezjologii (specjalista + w dziedzinie + nazwa branży), specjalista od feng shui (specjalista od + nazwa dziedziny, zwykle nienaukowej), specjalista do spraw (ds.) zarządzania (specjalista + nazwa dziedziny kojarzona z określonymi czynnościami). Nie ma jednoznacznych zasad, które by określały zakres użycia poszczególnych konstrukcji – wydaje się, że zakresy podane w wyjaśnieniach nawiasowych odnoszą się do najbardziej typowych sytuacji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!