Specjalistka ds. Ofertowania, Asystentka Projektanta

 
Specjalistka ds. Ofertowania, Asystentka Projektanta
12.07.2016
Czy nazwy zawodów specjalista ds. (…) oraz asystent (…) powinny być odmieniane na rodzajnik żeński? Konkretnie chodzi mi, jak powinno być napisane na wizytówkach kobiet wykonujących poniższe zawody:
1. Specjalista ds. ofertowania czy Specjalistka ds. ofertowania
2. Asystent Projektanta czy Asystentka Projektanta?

Czy w powyższych nazwach słowa ofertowania oraz projektanta powinny być z dużej czy małej litery?

Dziękuję za odpowiedź.
Jan Korczynski
Zwykle na szyldach, pieczątkach czy wizytówkach widuje się słowo specjalista czy asystent oddane wielką literą, ale już część nazwy po skrócie ds. bywa zapisywana różnie, np. Specjalista ds. Ofertowania; Asystent Projektanta lub Specjalista ds. ofertowania; Asystent projektant (małe litery po ds. przeważają zazwyczaj wtedy, gdy cała nazwa jednoosobowego stanowiska jest dość mocno rozbudowana, np. Pełnomocnik ds. kontaktów krajowych i współpracy z zagranicą czy Specjalista ds. sprzedaży, marketingu i public relations).
Wydaje się, że nie ma o co kruszyć kopii, obydwie wersje zapisu należy uznać za dopuszczalne (nie chodzi przecież o skrótowiec…). Zdarza się zresztą i tak, że wszystkie elementy nazwy stanowiska znajdującej się na szyldzie, pieczątce czy wizytówce zawierają małe litery (specjalista ds. ofertowania; asystent projektanta), co również można zaakceptować (głównie wtedy, gdy nazwa stanowiska stoi po imieniu i nazwisku).
Obowiązkowo zaś należy napisać (np. w informacji dla mediów), że w spotkaniu uczestniczył Jan X, specjalista ds. ofertowania, a zdanie odrębne zgłosił Tomasz Y., asystent projektanta.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na szyldzie, pieczątce czy wizytówce znalazł się żeński odpowiednik stanowiska męskiego, tzn. Specjalistka ds. O/ofertowania Anna X czy Asystentka P/projektanta Maria Y. Tylko czy wszystkie panie sobie tego życzą?
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!