Spójnik czy

Witam,

Bardzo często w ramach spójnika spotyka się czy. Czy zatem jest to poprawne? Mnie osobiście drażni, uważam, że w takich przypadkach powinno się stosować lub/i, np. spotkałam na stronie internetowej: „Skontaktuj się przez e-mail, telefon czy social media” — czy czy jest tu użyte poprawnie? Nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, proszę więc o radę.

Pozdrawiam

Małgorzata

Czy to jeden z czterech podstawowych – oprócz lub, albo i bądź – spójników rozłącznych. Spójnik ten komunikuje, że nadawca zakłada wystąpienie którejś z dwóch (lub większej liczby) charakteryzowanych w zdaniu możliwości, dopuszczając jednocześnie ich współwystępowanie, por. np.

  • Mówiono, że była mu jakoby krewną czy też powinowatą.
  • Zwolniłeś się sam czy zostałeś zwolniony?
  • Jesz chleb czy bułkę?
  • Świątek czy piątek – musiał pracować.

Czy jest synonimem spójnika lub i w wielu kontekstach może go zastępować, por. np.

  • Przyszło ich piętnastu czy dwudziestu (= Przyszło ich piętnastu lub dwudziestu).
  • Drzemał czy udawał, że drzemie (= Drzemał lub udawał, że drzemie).

Czy mogło również zostać użyte w przytoczonym w pytaniu wypowiedzeniu.

Adam Wolański