Spójniki nim, zanim jeszcze raz

Szanowni Państwo,

czy zdanie „Zanim jem śniadanie, biorę prysznic.” jest poprawne? Czy można użyć orzeczeń w czasie teraźniejszym niedokonanym w zdaniu złożonym okolicznikowym czasu w obecności spójników zanim lub nim, które oznaczają następstwo? Drugie podobne zdanie to "Zanim trwa lato, uczę się do matury". Czy tożsamość podmiotu lub jej brak coś zmienia w kwestii poprawności takiego zdania?

Tomasz Marek

Po spójnikach nim oraz zanim występuje tylko czasownik dokonany. Tożsamość podmiotu nie ma tu żadnego znaczenia. Pojęcie tożsamości podmiotu, a konkretnie jej braku dotyczy poprawności wypowiedzeń z imiesłowowym równoważnikiem zdania, który zastępuje człon podrzędny okolicznikowy czasu.

Adam Wolański