Społem

Szanowni Państwo,
od niedawna mamy na osiedlu sklep sieci Społem, co przysparza mnie i moim domownikom drobnych problemów językowych. Robimy zakupy w społemie czy w społem? Idziemy do społema, społemu czy do społem?
Bylibyśmy wdzięczni za pomoc w ustaleniu rodzaju i odmiany tego rzeczownika w znaczeniu 'sklep sieci Społem'.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Społem to nazwa nieodmienna, gdyż podstawowo (zanim stała się nazwą własną) była przysłówkiem (znaczącym ‘wspólnie, razem’; ta sieć sklepów powstała jako spółdzielnia). A zatem Idziemy do sklepu Społem lub (choć SO nie wskazuje na taką możliwość) Idziemy do społem. W pierwszym zdaniu nazwa ta odnosi się do instytucji, w drugim (czego, jak wspomniałam, nie przewiduje SO, ale przewiduje uzus) – do sklepu należącego do tej instytucji.
Niezależnie od pisowni (małą czy wielką literą) wyraz ten pozostaje nieodmienny, gdyż – jak już wiemy – jest to przysłówek. Z tego samego powodu nie odmieniamy tytułu czasopisma Wprost (a więc: Przeczytałem to we „Wprost”, a nie: Przeczytałem to *we „Wproście”).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski